Koutky

Životní koutek pro paní Hanku, která by si chtěla napsat, sdílet a vytisknout svojí životní kroniku. Ráda by uchovala a sdělila ostatním, jak je důležité udržovat hodnoty, rodinu a vztahy. Koutek bude obsahovat počítač, tiskárnu, program kancelářský balík, plus přístup k internetu a blogu, kam by se vkládali/sdíleli jednotlivé životní zážitky.

Foto koutek pro paní Lubomíru, která by si chtěla naskenovat, upravit, vytisknout staré rodinné fotky a udělat foto knihu. Fotky by ráda sdílela se svými vnoučaty a měla je zálohované. Koutek bude  seniorům umožňovat dané fotky přetáhnout, upravit, zálohovat na sdílený prostor a nebo vytisknout. Z fotek si klienti budou moci vytvořit foto-kalendáře, foto-knihy nebo životní knihy. V koutku bude možnost digitalizovat a upravovat staré fotky. Koutek bude obsahovat počítač, skener a program pro zpracování fotografií. Bude zde i možnost zapůjčení fotoaparátu, internet a možnost vkládat fotky na internet nebo blog.

Video koutek pro pana Karla, který je profesorem na Geologické fakultě a chtěl by natočit krátké video pro budoucí studenty, aby se přihlásili na daný obor. O problematice podzemní vody v České republice a o svých znalostech. Video koutek bude sloužit pro seniory, kteří tímto způsobem chtějí sdělit svůj příběh, svůj vzkaz, své znalosti nebo dovednosti. Koutek bude obsahovat kameru, počítač, program na zpracování videí, internet a možnost vkládat videa na internet nebo blog.

Virtuální realita pro paní Helenu, která by se chtěla podívat na svojí chaloupku do Českého Krumlova nebo např. do Paříže, ale už jí to zdraví nedovolí. Je velmi krásné vidět, jak jsou starší lidé nadšeni z míst, která takto navštíví alespoň virtuálně, jak je to emocionálně vzpruží a oni zavzpomínají na staré časy. Virtuální místo bude sloužit pro prohlížení míst na celém světě např. pomocí Google  Earth. Z těchto zkušeností bychom rádi umožnili seniorům prohlédnout si různá místa na zemi a zavzpomínat. Koutek bude obsahovat Virtuální brýle, počítač a příslušenství.

Herní konzole s volantem pro Pepu, který trpí stařeckými nemocemi, ale chtěl by si ještě zařídit rallye. Pepa byl profesionální závodník a volant byl jeho život.  Rádi bychom umožnili seniorům jít si společně zajezdit nebo si zahrát na simulátorech. Koutek bude obsahovat herní konzoli, volant, TV a příslušenství.

Herní PC koutek pro seniory

Koutek bude vybaven čtyřmi herními počítači pro hraní klasických her nebo speciálních her (kognitivní hry). Počítače budou využity i pro práci s obrázky nebo videy. Cílem koutku je pobavit se, potrénovat mysl, mozek, postřeh a prostě si „zapařit“ třeba s někým z jiné generace. Koutek bude obsahovat čtyři herní počítače a příslušenství.

Technologický koutek

Cílem technologického koutku je starším lidem ukázat a vysvětlit jaké jsou typy digitálních technologií (počítač, notebook, tablet, chytrý telefon, apod.), ukázat jaké máme hlavní výrobce operačních systémů (Windows, Apple, Google a Linux). V koutku si budou moci prakticky vyzkoušet jednotlivá zařízení a hodinový ajťák jim ukáže, jak jednotlivé technologie fungují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Koutek bude obsahovat tyto technologie:

  • Microsoft (notebook, tablet, telefon)
  • Apple (iPad, iPhone, Mac)
  • Google (Chromebook, tablet, telefon)
  • Linux (notebook)

E-koutek (e-formuláře, e-objednávky, e-shopy, e-bankovnictví)

Internet a sdílení věcí zasahuje čím dál více do našich životů. Čím dál více institucí přechází na elektronické formuláře, elektronické platby a další služby dostupné pouze přes internet. S postupem věku starší lidé nemohou každý týden na nákup a ocení tak možnost objednávání potravin online s dovozem přímo domů. Koutek bude sloužit pro první registraci a výuku jak na to. Koutek bude obsahovat počítač, tiskárnu.

Speciální herní koutek pro seniory

Koutek bude vybaven speciálními pomůckami, technologiemi a hrami, které pomáhají zvládat a zlepšovat starším lidem práci s digitálními technologiemi. Jedná se o pomoc seniorům, kteří trpí demencí, Alzheimerovou či Parkinsonovou nemocí a dalšími stařeckými chorobami. Starší lidé si zde budou moci vyzkoušet hrání kognitivních her, speciálních technologií a aplikací pro tablety nebo chytré telefony, které jim pomohou lépe dané zařízení zvládnout, procvičovat paměť a motoriku. Koutek bude obsahovat speciální HW a SW.

Opravárenský koutek

Velmi mnoho starších lidí má zastaralá technologická zařízení např. 5 až 10 let, která obsahují i zastaralý a mnohdy nedobře fungující operační systém, internetový prohlížeč a další programy. Práce s daným zařízením je pomalá, obtížná a pro seniory stresující. Podle předběžného průzkumu má doma hodně mladších lidí starší, ale zachovalé zařízení, každý rok desítky firem a podniků obnovují svůj hardware. Cílem koutku je zdarma získávat digitální technologie jako dar, které jsou staré 2 až 5 let, daná zařízení zkontrolovat a připravit tak, aby byla vhodná pro pohodlné používání staršími lidmi. Zařízení poté budou darována nebo zapůjčena potřebným. Koutek bude sloužit i jako technické zázemí, kde budou moci pomáhat jak starší, tak mladší ajťáci.

 Nemůže chybět odpočinkový koutek a koutek s deskovými hrami.